
Program konference
Evropský Habitat – Kongresové centrum Praha
Program celé akce je nabitý a účastníci mají z čeho vybírat. Kromě hlavního plenárního jednání a zasedání pracovní skupiny pro vyjednání textu Pražské deklarace je v nabídce řada side events a doprovodných aktivit, jako jsou například tematicky zaměřené výstavy.
PROGRAM je ke stažení ZDE
Vystoupení národních delegací a zástupců partnerů během Evropského Habitatu
Vedoucí národních delegací ze států EHK OSN a zástupci partnerů z regionu EHK OSN budou mít možnost vystoupit během plenárního zasedání. Detaily jsou k dispozici ZDE. Prosíme, abyste zájem o vystoupení na plenárním zasedání sdělili dopředu ve formátu, jaký je uveden v instrukcích.
Vedoucí delegací ostatních států a zástupci partnerů z jiných regionů OSN také mohou hlásit svůj zájem o vystoupení. Přednost však bude dána zástupcům z regionu EHK OSN.
Cíle a témata
Tématem celé konference je „Bydlení v životaschopných městech“.
Cíle setkání jsou:
- identifikovat a vyřešit nové a vznikající výzvy v oblasti bydlení a rozvoje měst
- schválit oficiální dokument „Prague Declaration“, jehož návrh bude projednán v prosinci 2015 plénem Výboru pro bydlení a management pozemků Evropské hospodářské komise OSN
- poskytnout příspěvek do přípravy celosvětové „Nové agendy pro města“, kterou bude schvalovat třetí celosvětová konference OSN o bydlení a udržitelném rozvoji měst „Habitat III“ (koná se v říjnu 2016 v ekvádorském Quitu)
- zajistit obnovu politického závazku k udržitelnému rozvoji měst
Pražská deklarace
Pražská deklarace (zde) byla hlavním výstupem konference Habitat III, regionální konference “Evropský Habitat”, kterou pořádalo Ministerstvo pro místní rozvoj, v čele s ministryní Karlou Šlechtovou, ve dnech 16. – 18. března 2016 v Praze. Téměř 4 tisíce odborníků na rozvoj měst, obcí či širších oblastí se setkalo nad aktuálními tématy a po 3 dny je na mnoha fórech diskutovali. Připravovali z nich zároveň konkrétní výstupy. Některé z nich se objevily v závěrečném dokumentu konference, Pražské deklaraci, která se tak stane jedním ze základních materiálů pro celosvětový Habitat, který bude hostit v říjnu 2016 Ekvádor.
Diskutovány byly výzvy a příležitosti týkající se zajištění přístupu k přiměřenému a dostupnému bydlení pro všechny v životaschopných městech a vztahujících se k udržitelnému rozvoji.
Pražská deklarace je postavena na čtyřech principech:
· Inovativní a produktivní města,
· Zelená, kompaktní, zdrojově efektivní a odolná města,
· Inkluzivní a bezpečná města,
· Dobrá správa měst.
Jako hlavní identifikované výzvy v oblasti bydlení a udržitelného rozvoje měst byly označeny:
Městská chudoba – nedostatek dostupného bydlení a bezdomovectví, nedostatečný přístup k základním službám a nedostupnost bezpečné dopravy nepříznivě ovlivňují obyvatele a brzdí hospodářský růst. Důležité jsou investice do bydlení plánované v segregovaných čtvrtích, které by měly řešit izolaci marginalizovaných komunit.
Demografické změny – jako je stárnutí a migrace, k nimž dochází posledních desetiletích vyžadují řešení, která zajistí odpovídající bydlení a dostupnou infrastrukturu.
Klimatické změny a rizika katastrof – existuje silný vztah mezi klimatickými změnami a územním plánováním. Členské státy by měly, ve spolupráci s místními a regionálními vládami, usilovat o zmírnění a přizpůsobení se změně klimatu snižováním emisí skleníkových plynů prostřednictvím aktivit v rámci měst. Opatření, na která je potřeba se zaměřit jsou např. energeticky účinné budovy a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů.
Nekontrolovaná urbanizace – Pokud není růst měst regulován, může vést k jejich nekontrolovanému rozrůstání. Členské státy by měly zabránit negativním dopadům na životní prostředí prostřednictvím strategického plánování lidských sídel v polycentrickém a vyváženém územního rozvoji s efektivními a bezpečnými multimodálními dopravními systémy.
Koordinace a rozvoj měst – je nutné posílit spolupráci v oblasti městského plánování a řízení mezi různými úrovněmi správy, komunitami, místními nevládními organizacemi a soukromým sektorem.
Regenerace měst – Vyvážený přístup k regeneraci měst by měl zohlednit sociální soudržnost a životní prostředí ve městech; v této souvislosti je nezbytným předpokladem místní plánování na lokální úrovni vytvářející živé společenství a životaschopná města.
Relevantní využití technologií – Urbanisté by měli přijmout odpovídající technologické inovace, které umožňují efektivnější využívání dostupných dat. To vyžaduje vzdělávání a budování kapacit městských manažerů, politiků, kteří rozhodují, i obyvatel.
Výše uvedené problémy je potřeba řešit prostřednictvím integrovaného přístupu k udržitelnému rozvoji měst, který obsahuje účinná opatření k řešení hospodářských, ekologických, klimatických, demografických, sociálních
a kulturních problémů, s nimiž se městské oblasti potýkají.
Města by měla být „orientovaná na lidi“ a zlepšovat podmínky pro pohodu, vývoj a realizaci lidských práv všech obyvatel měst.
Side events (doplňkový partnerský program)
Side events partnerů
V rámci doprovodného programu jsou připraveny akce, které se budou zabývat např. vizí budoucího města, historického vývoje Prahy nebo managementem řízení města.
Side events MMR
Ministerstvo pro místní rozvoj pořádá v rámci programu také neformální setkání ministrů Visegrádské skupiny k tématu politiky bydlení ve vztahu k seniorům. Další akce se budou týkat role Evropských a strukturálních fondů a cestovního ruchu v rozvoji měst.